Wypowiedzenie umowy OC – jak szybko wypowiedzieć umowę OC?

Polisa ubezpieczeniowa odpowiedzialności cywilnej dla samochodów zarejestrowanych na terenie RP sporządzana jest na jeden rok. W związku z tym, że wiele osób zapomina o terminowym odnawianiu polisy, ustawodawca wprowadził zapis, zgodnie z którym polisa ubezpieczeniowa po zakończeniu rocznego okresu odpowiedzialności, odnawia się w sposób automatyczny. Taki zapis ma swoje zalety, ale również i wady. Z jednej strony chroni zapominalskich przed jazdą bez ważnego OC, z drugiej jednak strony, wymusza konieczność wypowiadania umowy w przypadku chęci przeniesienia się do innego zakładu ubezpieczeń.

Wypowiedzenie umowy OC powinno się składać najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia. W przypadku kupienia pojazdu z ważną polisą OC, nabywca ma prawo do wypowiedzenia polisy, którą otrzymał od osoby sprzedającej auto w dowolnym momencie. Istnieje kilka sposobów na złożenie swojej rezygnacji. Najprostszym i najszybszym sposobem jest wysłanie wypowiedzenia za pośrednictwem poczty elektronicznej. Aby wypowiedzenie zostało szybko rozpatrzone i było skuteczne, powinno zawierać takie informacje jak: dane osobowe i adresowe ubezpieczającego, numer pesel, markę pojazdu, numer rejestracyjny oraz numer polisy. Wypowiedzenie powinno posiadać także datę i być opatrzone podpisem osoby, na którą wystawiona była polisa. Chociaż rezygnacja może być napisana ręcznie, szybciej będzie skorzystać z gotowego formularza. Formularze takie dostępne są internecie i można je ściągnąć za darmo w sposób całkowicie legalny,

Jeżeli ktoś nie lub lub nie może korzystać z poczty elektronicznej, powinien wysłać rezygnację za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Wystarczy włożyć do koperty wypełniony druk i wysłać go na adres firmy ubezpieczeniowej. Najlepiej zrobić to listem poleconym, aby w przypadku zaginięcia dokumentu mieć potwierdzenie nadania listu. Co ważne, wypowiedzenie pocztą zwykłą wysłać można na dzień przed końcem ważności polisy. Zgodnie z przepisami, o tym czy będzie ono skuteczne i dostarczone w ustawowym terminie decyduje nie data wpływu, a data wysłania, potwierdzona stemplem pocztowym.

Oczywiście wypowiedzenie składać można także osobiście u agenta danej firmy ubezpieczeniowej lub w najbliższym oddziale. Z rozwiązania tego powinny skorzystać te osoby, które nie potrafią wypełniać formularzy. Korzystając z pomocy agenta lub pracownika zakładu ubezpieczeń można mieć pewność, że wypowiedzenie zostanie złożone w sposób poprawny. Wybierając tę metodę rozwiązywania polisy OC należy pamiętać, aby wziąć potwierdzenie złożenia takiego dokumentu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów w przypadku zaginięcia dokumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *