Spadek czy darowizna – co lepiej wybrać?

Majątek będący naszą własnością może zostać rozdysponowany w różnorodny sposób – najczęściej po prostu sprzedajemy jego poszczególne składniki. Jednak niekiedy – np. naszym bliskim – chcemy przekazać majątek zupełnie za darmo. Tu w grę wchodzi darowizna bądź spadek. Które z rozwiązań wybrać? Zależy to od wielu czynników – a zwłaszcza od podatkowych skutków darowizny oraz spadku oraz czasu, jaki jest potrzebny na przekazanie majątku.

Różnica między spadkiem a darowizną

Jak wyjaśnia adwokat Wrocław, darowizna jest umową, na mocy której darczyńca przekazuje obwarowanemu określoną sumę pieniędzy, nieruchomość bądź ruchomość. Darowizną mogą zostać objęte także prawa, których właścicielem jest darczyńca. W każdym razie istotą darowizny jest przekazanie – zupełnie za darmo i bez oczekiwania niczego w zamian – jakiegoś składniku swojego majątku innej osobie. Z darowiznami najczęściej mamy do czynienia pomiędzy członkami rodziny, choć nie ma przeszkód, aby przekazać darowiznę zupełnie obcej osobie.

Natomiast, jak przypomina adwokat Wrocław, spadek odnosi się do przejścia majątku na spadkobierców zmarłego. Spadkobiercą można zostać na podstawie ustawy lub testamentu. Oczywiście w przypadku, gdy przyszły spadkodawca chce przekazać swój majątek lub jego poszczególne elementy konkretnym osobom powinien za swojego życia sporządzić testament. I to najlepiej – zgodnie z radami adwokat Wrocław – w formie aktu notarialnego. Taki testament najtrudniej podważyć. Które z rozwiązań wybrać?

Co wybrać? Wszystko zależy od podatków

Z punktu widzenia rozporządzania swoim majątkiem podstawowa różnica pomiędzy spadkiem a darowizną sprowadza się do momentu, w którym dochodzi do przekazania majątku. W przypadku darowizny właściwie od razu obdarowany może korzystać z przekazanego mu majątku. W przypadku spadku cała procedura rozpoczyna się dopiero po śmierci spadkodawcy, a jednocześnie cała sprawa ma dużo bardziej rozbudowany charakter. Jednocześnie obydwie czynności różnią się także pod względem podatkowym. Chociaż zapłaty podatku można uniknąć. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu właściwych formalności. Bez nich trzeba będzie zapłacić wysoki podatek.

Adwokat Wrocław wskazuje, że opodatkowanie darowizny – podobnie, jak spadku – zależy w dużej mierze od tego, na kogo rzecz przekazujemy majątek. Jeżeli należymy do najbliższej rodziny spadkodawcy bądź darczyńcy możemy liczyć na zwolnienie z podatku. Ale do skorzystania z takiego zwolnienia należy w ciągu sześciu miesięcy złożyć odpowiednie zeznanie w Urzędzie Skarbowym. Niedopełnienie tego obowiązku oznacza konieczność rozliczenia się z fiskusem płacąc podatek – nawet w wysokości 12% wartości otrzymanego majątku. Poza tym warto pamiętać, że – zwłaszcza biorąc pod uwagę stanowisko organów skarbowych oraz sądów – właściwie nie ma różnicy w wysokości podatku pomiędzy spadkiem i darowizną. Przy czym – co jeszcze raz należy podkreślić – wszystko zależy od dopełnienia formalności i złożenia właściwej deklaracji w Urzędzie Skarbowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *