Kryptowaluty sposobem na zarobek? Na co uważać

Zapewne większość z nas choć raz w życiu słyszała o kryptowalutach. Niewielu jednak orientuje się, czym właściwie są i do czego służą? Czy można nimi normalnie płacić? Czy przechowuje się je w banku? Coraz więcej pisze się o zarabianiu na kryptowalutach. Na czym więc takie zarabianie polega? Czy rzeczywiście – jak zapewniają niektórzy – jest to łatwy sposób na szybkie wzbogacenie się? I pytanie kluczowe – czy jest to bezpieczne?

Czym są kryptowaluty i jak je pozyskać?

Kryptowaluty to – najprościej rzecz ujmując – wirtualne pieniądze. Nie mają fizycznego odpowiednika, istnieją jedynie w postaci zaszyfrowanego kodu informatycznego. Są sztucznie wygenerowaną umowną jednostką rozliczeniową, którą można przechowywać w wirtualnym portfelu, czyli na przykład specjalnej aplikacji na smartfona lub komputer. Portfel każdego użytkownika chroni spersonalizowany klucz. Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, który powstał jako pierwszy i traktowany jest obecnie jako synonim rynku wirtualnych pieniędzy.

Kryptowaluty nie są kontrolowane przez żadne rządy ani banki. Są walutą, która powstała całkowicie oddolnie. Jak zatem pozyskuje się wirtualne pieniądze? Istnieją dwa główne sposoby. Pierwszy to tak zwane „wydobywanie” kryptomonet przy pomocy skomplikowanych obliczeń matematycznych wykonywanych przy użyciu zaawansowanych komputerów. Przy czym na przykład do wydobycia jednego bitcoina potrzebny jest naprawdę drogi sprzęt, pojawia się więc pytanie o opłacalność takiego przedsięwzięcia. Drugi sposób to dokonanie zakupu na giełdzie kryptowalutowej. Jako środek płatniczy mogą posłużyć tradycyjne pieniądze albo inne kryptowaluty. Jeśli rozważasz nabycie pierwszej wirtualnej monety, ale nie dysponujesz wystarczającym budżetem, rozwiązaniem może być pożyczka gotówkowa.

Jak zarabiać na kryptowalutach?

Liczba sposobów, w jakie można zarabiać na kryptowalutach, stale się powiększa. Jednym z najpopularniejszych jest handel na kryptowalutowej giełdzie, który opiera się na korzystaniu z wahań kursów kryptowalut albo na odczekiwaniu aż kurs posiadanej waluty wzrośnie do odpowiedniego poziomu. W dużej mierze przypomina to więc klasyczną spekulację giełdową. Inną opcją jest tak zwany arbitraż polegający na nabywaniu aktywów na jednej giełdzie i sprzedawaniu ich na innej, za większe pieniądze.

Można też na przykład udzielać pożyczki w kryptowalucie na określony procent, choć w świecie waluty wirtualnej opcja ta uważana jest za stosunkowo ryzykowną. Bitcoinami można również handlować za pośrednictwem kantorów. Jeśli chcesz spróbować własnych sił na rynku kryptowalut, a do dokonania pierwszej inwestycji brakuje ci środków finansowych, z pomocą przyjść może pożyczka gotówkowa.

Na co uważać inwestując?

Doświadczeni użytkownicy kryptowalut przestrzegają nowicjuszy przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Zanim zainwestujemy w pierwszą wirtualną monetę, warto zapoznać się z listą potencjalnych zagrożeń. Należą do nich między innymi: znaczne wahania kursów, niestabilność giełd i ryzyko ich upadku, potencjalne ataki hakerskie i kradzieże, zwłaszcza w przypadku niewystarczająco zabezpieczonych portfeli. Czasem za ogłoszeniami firm oferujących sprzedaż bitcoinów kryją się tak naprawdę piramidy finansowe.

Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. Trzeba natomiast być ostrożnym. Zacząć można od stosunkowo niewielkich inwestycji, w których realizacji pomóc może pożyczka gotówkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *