Inwestowanie w akcje CD Projekt

W 2020 roku ważnym momentem dla wszystkich graczy w gry komputerowe był zapowiadany szumnie debiut gry Cyberpunkt 2077 wyprodukowanej przez znaną firmę gamingową CD Projekt. Jak się okazało, gra miała wiele niedociągnięć, a kiedy gracze zaczęli je wskazywać, akcje CD Projekt zaczęły pikować na giełdzie. Czy warto w nie obecnie inwestować? Jak to zrobić?

CDProjekt – polska firma z światowym zacięciem

Jedną z najbardziej popularnych spółek na polskiej giełdzie papierów wartościowych jest CD Projekt. To rodzimy gigant technologiczny, firma znana w pierwszej kolejności z produkcji gier w ramach deweloperskiego studia CD Projekt Red.

Pierwsza ze spółek, jaka działała pod nazwą CD Projekt, została założona już w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Skupiała się wówczas wyłacznie na sprzedaży i dystrybucji istniejących, zasadniczo zagranicznych gier ze Stanów Zjednoczonych. Stała się pierwszym w Polsce importerem gier na płytach CD-ROM. Z czasem się rozwijała i zmieniła w 2012 roku nazwę na cdp.pl. Poszerzano jej ofertę o kolejne produkty, m.in. komiksy, książki elektroniczne, filmy i tym podobne. W 2014 roku ze spółki CD Projekt wydzielono cdp.pl.

CD projekt skupił się wówczas na działalności globalnej. Dystrybuuje nadal gry w Polsce, ale też zajęła się lokalizacją gier komputerowych, co okazało się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. W 2002 roku spółka otworzyła studio CD Projekt Red, z Sebastianem Zielińskim na czele. Zajęło się ono tworzeniem gier. Pierwszą z nich był Wiedźmin, który powstał na podstawie znakomitych książek Andrzeja Sapkowskiego. Kolejne gry z serii Wiedźmin okazały się sprzedażowym sukcesem. Spółka znana jest na całym świecie – jej główna siedziba znajduje się w Warszawie, ale ma oddziały w Krakowie, Wrocławiu, a nawet w USA, w Los Angeles.

CD Projekt na giełdzie

W 2011 roku spółka CD Projekt SA zadebiutowała pod symbolem CDR na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. Obecnie jest to jedna z największych spółek, które są notowane na GPW. Cechuje się dużym potencjałem inwestycyjnym, choć jej problemy w 2020 roku pokazują, że jej akcje były mocno przewartościowane, a nawet, że była to po prostu bańka spekulacyjna.

Notowania CD Projekt na giełdzie

Z początkiem grudnia 2020 roku CD projekt zapowiedziało premierę swojej najnowszej gry – Cyberpunk 2077. Na tę chwilę czekali nie tylko gracze w Polsce i na świecie, ale też inwestorzy. Kupowano papiery wartościowe CDR w nadziei na sukces premiery nowej gry. Notowania chwilowo sięgnęły wówczas aż 464,2 zł za sztukę (sierpień 2020 roku). Problem w tym, że już po tygodniu akcje te można było nabyć za zaledwie 238,50 zł za sztukę, co spowodowało znaczne ograniczenie kapitalizacji producenta gier o 23 mld zł.

Obecnie, tj. na dzień 21 czerwca 2021 roku za jedną akcję CD projekt SA trzeba zapłacić nieco ponad 183 zł. Niektórzy upatrują w tym swoich szans na zarobki w przyszłości. Kolejna odsłona gier ze studia CD Projekt Red powinna pozwolić zarobić takim inwestorom. Jak lokować swój kapitał w akcje CDR? Sprawdź: https://www.xtb.com/pl/edukacja/co-to-jest-pips

Jak kupować akcje CD Projekt?

Skoro akcje spółki CD Projekt są notowane na polskiej giełdzie, to nie powinno być zbyt wielu problemów z tym, by móc je kupić w celach typowo inwestycyjnych. Takie inwestycje można prowadzić bezpośrednio co oznacza, że po otwarciu rachunku maklerskiego u dowolnie wybranego maklera, najlepiej takiego, który znajduje się pod regulacjami ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, wystarczy złożyć stosowne zlecenie z ceną ustaloną lub limitem cenowym. Można również kupować akcje na GPW w Warszawie po każdej cenie, bez limitu kwotowego. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/cashstocks/cdr-pl-1

Kolejnym sposobem na prowadzenie inwestycji w akcje CD projekt jest wybór ETF-ów lub kontraktów CFD (kontraktów na różnice kursowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *