Fotowoltaika w 2022 roku. Czy inwestycja w panele słoneczne nadal się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 29 października 2021 roku, już 1 kwietnia roku 2022 przyniesie nam spore zmiany w temacie fotowoltaiki. Chodzi tu głównie o przejście z tzw. „net meteringu” – rozliczania według systemu opustów – na system „net bilingu”. Co zmienia się dla inwestora?

Jakie zmiany w fotowoltaice przyniesie 2022 rok?

Obowiązujący do 1 kwietnia 2022 system opustów daje właścicielom instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW możliwość odebrania 0,8 wprowadzonego do sieci prądu. Właściciele mocniejszych instalacji (od 10 do 50 kW), mogli odzyskać 0,7 wprowadzonego prądu. Tak było do tej pory i tak będzie też przez kolejnych 15 lat dla tych osób, które do końca marca zdążą złożyć wniosek o przyłączenie swojej nowej instalacji fotowoltaicznej do sieci. A jak będzie później?

W zgodzie z przyjętą przez Sejm i podpisaną już przez Prezydenta RP nowelizacją ustawy o OZE, 30 czerwca zasady rozliczania ulegną zmianie. Od tej daty prosumenci rozliczani będą według zasad net billingu, czyli zgodnie z rynkową wartością energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, że każdy prosument za pobraną z sieci energię elektryczna płacił będzie tak samo, jak wszyscy inni odbiorcy prądu. Energia wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczne i trafiająca do sieci, sprzedawana będzie po cenie hurtowej, zaś odzyskiwana po cenie detalicznej, a więc z uwzględnieniem VAT-u i opłat dystrybucyjnych ponoszonych przez klientów nie będących prosumentami.

Czy w 2022 roku fotowoltaika nadal będzie opłacalną inwestycją?

Choć czekające nas zmiany nie zostały najlepiej przyjęte przez część branży zajmującej się OZE, zdaniem ekspertów Instytutu Energetyki Odnawialnej fotowoltaika nadal będzie się w Polsce szybko rozwijać, w perspektywie roku 2030 osiągając nawet 27 GW ogólnej mocy.

Szacunkowy zwrot z inwestycji nieco się wprawdzie wydłuży i z dotychczasowych 6-8 lat będzie to po wdrożeniu zmian wynikających z nowelizacji ustawy o OZE ok. 10-12 lat, jednak w ogólnym rozrachunku nie zmieni to atrakcyjności fotowoltaiki. Jak długo ceny energii będą co najmniej równie wysokie, co w ostatnich latach, OZE nadal okażą się najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz zdążyć przed 1 kwietnia, aby móc rozliczać się według obowiązujących do tej pory zasad, poszukaj eksperta, który przeprowadzi Cię przez proces doboru i montażu fotowoltaiki. Skontaktuj się z nami. Grupa ANG współpracuje z najlepszymi markami na rynku OZE m.in. Brewa, Edison, Sunday, Sunroof czy HelioExpert.

Artykuł partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *